Historia OSP

Straż Ogniowa w Tworkowej swoją udokumentowaną działalność posiada od 1914 roku, niemniej jednak zachowane i pieczołowicie konserwowane ozdobne hełmy bojowe są symbolem jeszcze czasów Galicji. Jednym z pierwszych komendantów był Zacheusz Sroka, który organizował ludzi do walki z największym jak na owe czasy zagrożeniem, jakim były pożary krytych strzechą drewnianych zabudowań. Ponieważ mieszkał na wzgórzu, zawsze jako pierwszy zauważał zagrożenie i swoją trąbką wszczynał alarm. Fachową radą służył mu również Stanisław Dycan - komendant czchowskiej straży, który uczył nie tylko zasad gaszenia ognia, ale i "drygu wojskowego". W okresie międzywojennym mieszkańcy Tworkowej pełnili społecznie nocne warty. Miały one na celu zapewnienie bezpieczeństwa przed pożarami i złodziejami. Atrybutem wartownika był bawoli róg, który niestety zaginął podczas wojny.

W czasie okupacji działalność straży pożarnej stanowiła "przykrywkę" dla działań operacyjnych Armii Krajowej. W walce z okupantem szczególnie wyróżnili się Czesław Górski, Stanisław Górski, Aleksander Dominik, Aleksander Zięć, Zacheusz Sroka i Juliusz Sroka.

W okresie powojennym straż była inicjatorem rozwoju wsi. Wybudowano szkołę, drogi, założono kółko rolnicze, a w 1970 rokurozpoczęto prace przy wznoszeniu remizy, budynek powstał w 1974 roku. Niekwestionowanym liderem tamtych czasów był strażak Stanisław Rożkowicz.

Pierwszym samochodem w Tworkowej był terenowy Robur, który służył od 1975 do 1980 roku i został zastąpiony Żukiem używanym do roku 2007. W czerwcu 1989 roku mieszkańcy ufundowali jednostce sztandar, który uświetnia każdą uroczystość kościelną, strażacką i państwową.

Dzięki wsparciu ówczesnego wójta gminy Czchów Romana Olchawy i komendanta gminnego Tadeusza Rajczaka w 1995 roku został zakupiony z rezerw wojskowych samochód terenowy Star 660, który druhowie własnymi siłami, spędzając długie godziny w warsztacie, przystosowali do działań ratowniczo-gaśniczych. Obecnie służy w OSP Biskupice Melsztyńskie.

2003 roku obecny burmistrz Czchowa Marek Chudoba pomógł w zakupie samochodu ratowniczo-gaśniczego Magirus 170D. Pojazd jest wyposażony w 10-metrową rozsuwaną drabinę ratowniczą, 3-fazowy agregat prądotwórczy, pilarkę spalinową, zasysacz i pompę do brudnej wody oraz motopompy.

Wprawdzie podstawowe wyposażenie i przeszkolenie predysponuje OSP do działań ratowniczo-gaśniczych, to jednak zakres realizowanych zadań jest znacznie większy. Podczas powodzi w 2001 roku, sekcja ratownicza brała udział w obronie wałów wiślanych na Górce. Kilka lat wcześniej, podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku druhowie chronili dobytek ludzi w Uszwi, a potem w Tworkowej (gdzie uratowali przed utonięciem Stefana Tobiasza) i Czchowie (skąd ewakuowali obóz namiotowy).

Ochotnicy likwidują skutki gwałtownych burz, huraganów, naprawiają i zabezpieczają zerwane dachy, usuwają powalone drzewa, niosą pomoc każdemu, kto o nią poprosi. Tak było w listopadzie 2004 roku, kiedy wskutek gwałtownych wiatrów uległy uszkodzeniu uległy domu w Tworkowej, m.in. Helenie Rożkowicz zerwało z budynku cały dach. Miejscowi strażacy odbudowali więźbę dachową. Druhowie pełnią funkcje społeczne : sołtysa, członków rady sołeckiej, radnych, a także członków rady parafialnej - jednej z najmłodszych bo powstałej 25 grudnia 2005 roku, parafii w diecezji tarnowskiej.

OSP w Tworkowej posiada wielofunkcyjny budynek, w którym  obok garaży i pomieszczeń na sprzęt pożarniczy, znajduje się sklep, a na piętrze sala widowiskowa wraz z kompletnie wyposażonym zapleczem kuchennym.

źródło: "Ochotnicy ziemi brzeskiej"